Klíčenie je pomerne chúlostivý proces – za nepriaznivých podmienok rastliny nevyrastú a radšej čakajú na lepšie časy. Aby sme počas predpestovania dosiahli čo najlepšie výsledky, je nutné zvoliť kvalitný výsevný substrát so supresívnym účinkom.
Prečo supresívnym?
AGRO Výsevný substrát so supresívnym účinkom, aby počas klíčenia nedochádzalo k odumieraniu klíčiacich a rastúcich rastlín. Hlavnou zložkou výsevného substrátu je jemná rašelina s malým podielom piesku a obohatená nízkym podielom kompostu, ktorý naočkuje substrát potrebnými mikroorganizmami. Prídavok kompostu do výsevného substrátu neohrozuje klíčivosť ani zakorenenie. Nedôjde tým k prehnojeniu ani k dodaniu nadbytočných živín vo fáze klíčenia.
Semená vysejte do misiek či truhlíkov rovnomerne, zľahka pritlačte a zakryte smalou vrstvou substrátu. Ten by mal byť stále mierne vlhký, zaschnutie ohrozuje už vyrastené klíčky. Rastliny sa prepichujú najneskôr po rašení prvého pravého lístku, aby mali dostatok miesta na rast. Nádoby pre výsev je možné umiestniť na okennú parapetu, alebo do zavlažovaného skleníku. Pri nižších teplotách dochádza k spomaleniu rastu. Nevyhnutný je i dostatok svetla, ale pozor na naťahovanie klíčnych rastlín na jednu stranu.
Tip pre lepšiu klíčivosť:
V povrchových obaloch semien sa nachádzajú inhibítory klíčenia, ktoré sú vyplavované vodou. Zaisťujú aby semená nezačali klíčiť pri prvej zálievke a potom nezaschli – klíčenie sa naštartuje až po dlhšom čase vo vlhkom prostredí. Pokiaľ ich pred výsevom namočíte, inhibítory sa vyplavia. Semená paradajok, paprík a uhoriek sa namáčajú vo vlažnej vode jeden deň. Cibula, zeler, mrkva, či petržlen až tri dni. Hlúboviny a uhorky pol dňa až deň. Šalátu, hrachu a fazuli stačia štyri hodiny. Semenám stačí aj keď sú len čiastočne ponorené, vodu meňte najmenej po 12 hodinách.