Pohľad na zvädnuté rastliny trpiace smädom je smutný a ešte väčšia škoda nastáva, pokiaľ vyschnú. Každý však niekedy zabudne alebo sa na dlhšie zdržíte mimo domova – za horúceho leta stačí jeden deň. Pokiaľ však rastliny chráni hydrogel, vydrží bez zalievania dlhšie, bez ujmy na kráse alebo zdravia. Hydrogel je ideálnym pomocníkom na letné záhradkárčenie: vďaka nemu nie je treba často polievať a z pôdy sa nevyplavujú živiny.
Ochrana rastlín pred suchom po výseve a vysádzaní
Na záhrade nájde hydrogel všestranné uplatnenie. Pri výseve semien ho môžeme prisypať do riadku. Vzchádzajúce reďkovky, šaláty aj ďalšie druhy zeleniny majú potom k dispozícii stále dostatok vlahy, zatiaľ čo burina medzi riadkami vysychá. Pre zvýšenie schopnosti záhonu zadržiavať vodu, zapracujeme 5 až 10 g hydrogelu na m². Pri aplikácii priamo do riadku k semienkam je hydrogel účinný v množstve 20-60 g na meter riadku.
Pri vysádzaní sadeníc, napríklad jahôd, malín alebo ostružín hydrogel zvýši ich šancu na prežitie. Sadenice vypestované v kontajneroch sa môžu vysádzať počas celej sezóny, povysádzaní však prichádza náročné obdobie – koreňový systém nie je ešte úplne rozvinutý a rastlinám hrozí vyschnutie. Do pôdy primiešame odporučenú dávku hydrogelu a rastlinky vysadíme. Hydrogel ich bude chrániť počas celého leta pred suchom.
Všestranné použitie s dlhodobým účinkom
Hydrogel je praktický pri vysádzaní všetkých úžitkových aj okrasných drevín, trvaliek aj letničiek. Uplatní sa pri pestovaní vo voľnej pôde aj v nádobách, kde v lete dochádza k vysušeniu substrátu veľmi ľahko. V pôde vydrží niekoľko rokov a bude opakovane nasávať a uvoľňovať vodu – rastlina z nej bude profitovať ešte niekoľkých ďalších sezón. Nakoniec sa hydrogel rozloží, bez akejkoľvek záťaže pôdy.